Na ZŠ Kontešinec dorazila Armáda České republiky

Aby po jarních prázdninách nebyl pro žáky nástup do vyučovacího procesu skokem do rozjetého vlaku, zorganizoval Mgr. Radek Sporysz pro žáky druhého stupně projektový den v rámci projektu Ministerstva obrany ČR „Příprava občanů k obraně státu“ (POKOS). Jelikož se žáci ZŠ Kontešinec pravidelně již několik let úspěšně účastní branné soutěže Wolfram pořádané Krajským vojenským velitelstvím Ostrava (vzpomeňme 3. místo v krajském kole na Libavé ve školním roce 2018/2019) a také dva vyučující absolvovali školení pro učitele základních škol v rámci zmíněného projektu, vyšli příslušníci KVV Ostrava naší škole vstříc a v pondělí 24. února k nám zavítali.

V úvodu vojáci seznámili naše žáky s úkoly ozbrojených sil, jejich hlavními představiteli a strukturou. Žáci měli možnost zjistit, že armáda tu není jen proto, aby bránila suverenitu České republiky, ale rovněž se zapojuje jako pomocná složka integrovaného záchranného systému po boku policistů, hasičů a záchranářů do záchrany lidských životů a majetku při mimořádných událostech nevojenského charakteru (např. při povodních).

Následně vojáci seznámili své obecenstvo se zahraničními misemi, jichž se naše armáda účastní nebo v minulosti účastnila. Jelikož mezi vojáky byl i novodobý válečný veterán (shodou okolností občan našeho města), který se účastnil mnoha zahraničních misí (na Balkáně, v Afghánistánu nebo v Mali), nabylo povídání na autentičnosti a žáci se dozvěděli spoustu pikantností, které běžně na veřejnost nemají šanci proniknout.

Aby vojáci získali zpětnou vazbu, připravili si pro žáky i znalostní test. Každá správná odpověď byla odměněna drobností s armádní tematikou.

Ve druhé části dopoledne si pak žáci na čtyřech stanovištích měli možnost vyzkoušet praktické dovednosti vojáka. Nasazovali si ochrannou masku a chemickou pláštěnku, zastavovali tepenné krvácení pomocí tzv. turniketu, provedli módní přehlídku v přilbě a taktické vestě a jednoznačně největším lákadlem pro všechny byl laserový střelecký trenažér, na němž si žáci mohli vystřelit z pistole nebo útočné pušky.

Jsme rádi, že při obrovském vytížení a plnění pracovních úkolů si příslušníci KVV Ostrava v čele s kpt. Mgr. Martinem Ogořalkem našli čas zavítat na ZŠ Kontešinec a zpestřit žákům teoretickou výuku, za což jim patří velké poděkování.

Mgr. Radek Sporysz

 

Důležité kontakty

Telefon:

558 712 341

602 124 310

Email:

info@zskontesinec.net

ID Datové schránky:

bxyan55


Identifikační údaje

IČ: 72 545 917

Redizo: 691 003 459

 

Bankovní spojení

249426736/0300

Účet pro platby

školného

253260425/0300